MAC Tab Staff

University’s Josh Tupler defeats Lake Highland’s Christian Morris in finals on a 2-1, and is the 2011 Valley Mid-America Cup champion. Josh is coached by Steve Schappaugh, Ross Brown, Ernie Rose, Tom Evnen, Josh Sherman, and Bradley Hicks; Christian is coached by George Clemens, Martin Sigalow, and Bryan Wilder. Congratulations!

UPDATE: Ballots and packets now available for all divisions! I’m beginning the process of uploading them now.

Valley Sophomore Throw-Down Results 2011

MAC 2011 PF packet

MAC 2011 PF speakers

MAC 2011 PF teams

MAC 2011 CX packet

MAC 2011 CX speakers

MAC 2011 CX teams

MAC 2011 LD packet

MAC 2011 LD speakers

MAC 2011 LD teams

 

MAC 2011 CX round 1 ballots

MAC 2011 CX round 2 ballots

MAC 2011 CX round 3 ballots

MAC 2011 CX round 4 ballots

MAC 2011 CX round 5 ballots

MAC 2011 CX round 6 ballots

 

MAC 2011 LD round 1 ballots

MAC 2011 LD round 2 ballots

MAC 2011 LD round 3 ballots

MAC 2011 LD round 4 ballots

MAC 2011 LD round 5 ballots

MAC 2011 LD round 6 ballots

MAC 2011 LD doubles ballots

MAC 2011 LD triples ballots

 

MAC 2011 PF round 1-2 ballots

MAC 2011 PF round 3-4 ballots

MAC 2011 PF round 5-6 ballots

MAC 2011 PF elims ballots

Elim Results:

Doubles

University JT (Neg) defeated Hockady Rupsha Basu

Mountain View NN (Neg) defeated Bainbridge Haley Brandt-Erichsen

Kent Denver AW (Aff) defeated Meadows Ryan Fink

St. Louis Park RS (Aff) defeated Hockaday Annie Zhu

St. Louis Park LS (Aff) defeated DM Roosevelt Samantha Gerleman

Apple Valley LS (Aff) defeated Kamiak Eldo Kim

Hockaday KQ (Aff) defeated Lake Highland Julian Alvarez

Suncoast CB (Neg) defeated Apple Valley John Granlund

Torrey Pines EL (Neg) defeated Brentwood Andrew Glantz

Lake Highland CM (Neg) defeated Eagan Kunal Patel

Evanston EB (Neg) defeated Los Altos Almog Gavra

Hockaday MC (Neg) defeated Bainbridge Island Alex Teiche

Monta Vista (Cupertino) MJ (Aff) defeated Hockaday Christine Chen

George Washington MZ (Neg) defeated Hockaday Kaavya Balan

Meadows EH (Neg) defeated Lake Highland Terrence Lonam

Ankeny GL (Neg) defeated Blake Juliet Nelson

Octas

University JT (Neg) defeated Ankeny Grant Laverty

Mountain View NN (Aff) defeated Meadows Ed Hendrickson

Kent Denver AW (Aff) defeated George Washington Matt Zavislan

Monta Vista (Cupertino) MJ (Neg) defeated St. Louis Park Richard Shmikler

Hockaday MC (Neg) defeated St. Louis Park Leah Shapiro

Apple Valley LS (Neg) defeated Evanston Erik Baker

Lake Highland CM (Neg) defeated Hockaday Katherine Qiu

Torrey Pines EL (Neg) defeated Suncoast Carlton Bone

Quarters

University JT (Neg) defeated Torrey Pines Erwin Li

Lake Highland CM (Neg) defeated Mountain View Nikhil Nag

Apple Valley LS (Aff) defeated Kent Denver Alex Wissmann

Monta Vista (Cupertino) MJ (Neg) defeated Hockaday Mollie Cowger

Semis

University JT (Aff) defeated Monta Vista (Cupertino) Michelle Jiang

Lake Highland CM (Neg) defeated Apple Valley Luke Stuttgen

Finals

University JT (aff) defeated Lake Highland CM (neg) 2-1 (Christian Tarsney, Charles Chy, Marshall Thompson*).

 

Elims:
Triples [PDF]

Pairings:
Round 1 Pairings [PDF]
Round 2 Pairings [PDF]
Round 3 Pairings [PDF]
Round 4 Pairings [PDF]
Round 5 Pairings [PDF]
Round 6 Pairings [PDF]

Results:
Rankings Through R.2 [PDF]
Rankings Through R.3 [PDF]
Rankings Through R,4 [PDF]