Akhil Gandra Wins 2014 Grapevine Classic

Grapevine, TX –

Congratulations to Akhil Gandra (Westwood) and Drew Burd (Westlake) for reaching the finals at the 2014 Grapevine Classic. Akhil defeated Drew on a 2-1 decision (*Sims, Melin, Zhou) to win the tournament.

The Grapevine Classic is a semifinals qualifier for the TOC in LD, quarterfinals qualifier in PF and CX, and a finals qualifier in Congress.

Doubles:

Westwood AG def Flower Mound HD 2-1 (*Gunn, Castillo, Wright)

Marcus LH def Kincaid eh 3-0 (Wright, Castillo, Gunn)

Woodlands AC def Colleyville AC 3-0 (Zhou, Graham, Emerson)

Westlake DB def Plano East SA 3-0 (Zhou, Graham, Emerson)

Strake SM def Liberty Christian BS 3-0 (Hodge, Wei, Pietsche)

Hockaday AH def Strake RC 3-0 (Hodge, Wei, Pietsch)

Westwood SN def Kinkaid TG 2-1 (Sims, *Acevedo, Boyer)

Calhoun Home AC def Flower Mound AZ 2-1 (Sims, *Acevedo, Boyer)

St. Thomas JB def Flower Mound JS 2-1 (Henson, *Woods, Sell)

Woodlands College Par VM def Dulles KL 2-1 (McCabe, *Harrison, Beard)

Strake AnTo def Dulles SA 3-0 (Melin, Sullivan, Popatia)

Strake JZ def Katy Taylor NY 2-1 (Melin, Sullivan, *Popatia)

Kinkaid NK def Edmond Santa Fe IM 2-1 (*Tripe, Paarman, Zhang)

Law Magnet DD def Monsignor Kelly MM 3-0 (Paarman, Tripe, Cullum)

Strake AT def Greenhill MM 3-0 (Paramo, Sharma, Shivji)

Greenhill BE def Cedar Ridge RP 3-0 (Paramo, Sharma, Shivji)

Octafinals:

Strake AT def Law Magnet DD 2-1 (Zhang, *Melin, Maniguet)

Westwood AG def Kinkaid NK 3-0 (Henson, Wright, Sharma)

Woodlands AC def Strake JZ 2-1 (Zhu, Popatia, *Cullum)

Westlake DB def Strake SM 2-1 (Sims, *Pietsch, Hodge)

Hockaday AH def Westwood SN 2-1 (Zhou, *Acevedo, Woods)

Calhoun Home AC def St Thomas JB 2-1 (Sheth, *Beane, Boyer)

Greenhill BE def Strake AnTo 3-0 (Shivji, Paramo, Nair)

Marcus LH def Woodlands College Par VM 2-1 (*Wei, Castillo, Graham)

Quarterfinals:

Marcus LH def Strake AT 2-1 (Graham, *Zhu, Wright)

Westwood AG def Greenhill BE 3-0 (Sharma, Woods, Maniguet)

Woodlands AC def Calhoun Home AC 3-0 (Sims, Hodge, Melin)

Westlake DB def Hockaday AH 2-1 (Castillo, *Wei, Acevedo)

Semifinals:

Westlake DB def Marcus LH 3-0 (Sims, Castillo, Hodge)

Westwood AG def Woodlands AC 3-0 (Wei, Sharma, Melin)

Finals:

Westwood AG def Westlake DB 2-1 (*Sims, Melin, Zhou)

Speakers:

1. Alberto Tohme (Strake Jesuit College AT)

2. Akhil Gandra (Westwood AG)

3. Bennett Eckert (Greenhill BE)

4. Abbey Chapman (Woodlands AC)

5. Venkatesh Muppaneni (Woodlands College Par VM)

6. Raunak Pillai (Cedar Ridge RP)

7. Kathie Lin (Dulles KL)

8. Lyndie Ho (Marcus LH)

9. Sean McCormick (Strake Jesuit College SM)

10. Anthony Tohme (Strake Jesuit AnTo)