THEBIDLIST

 

 

Congratulations to John for finishing up the qual- ben K

 

8 Bids

Ram Prasad’14- La Jolla (Greenhill, Valley, Voices, Bronx, Apple Valley, Glenbrooks, Blake, VBT)

Danny DeBois’14- Harrison (Greenhill, Bronx, Apple Valley, Hendrick Hudson, Glenbrooks, Princeton, VBT, Lexington)

 

7 Bids

Chris Kymn’14- Loyola (Greenhill, Valley, Voices, Bronx, Glenbrooks, College Prep, VBT)

Jackson Lallas’15 Brentwood (Loyola, Greenhill, Bronx, Meadows, Glenbrooks, College Prep, VBT)

Akhil Jalan’15- PV Peninsula (Loyola, Greenhill, Bronx, Harvard-Westlake, College Prep, VBT, Emory)

 

6 Bids

Leah Shapiro’14- St. Louis Park (Valley, Bronx, Iowa Caucus, Apple Valley, Blake, VBT)

Andrew O’Donohue’14- Collegiate (Yale, Valley, Bronx, Princeton, Lexington, Columbia)

Jake Steirn’16- Cypress Bay (Greenhill, Valley, Walt Whitman, University, Lexington, Emory)

 

5 Bids

Charlotte Lawrence’14- CPS (Valley, Voices, St. Mark’s, Meadows, Glenbrooks)

Jason Smith’14- WDM Valley (Bronx, Apple Valley, Glenbrooks, Dowling Catholic, Blake)

Pranav Reddy’15- Harker (Greenhill, Voices, St. Mark’s, Glenbrooks, VBT)

The Azbel’14- Lake Highland (Cypress Bay, Walt Whitman, Apple Valley, Dowling Catholic, Myers Park)

Annie Kors’14- Harvard Westlake (Greenhill, Bronx, Glenbrooks, Blake, VBT)

Jessica Levy’14- Walt Whitman (Valley, Bronx, Apple Valley, Glenbrooks, University)

Nikhil Nandu’14- Lake Highland (Valley, Cypress Bay, Dowling Catholic, Myers Park, University)

Chloe Naguib’14 Hockaday (Grapevine, Greenhill, Valley, St. Mark’s, Lexington)

Adam Tomasi’15- Sacred Heart (Yale, Voices, Bronx, Hendrick Hudson, Lexington)

 

4 Bids

Akhil Gandra’15 Westwood (Grapevine, St. Mark’s, Glenbrooks, UT)

Shania Hunt’14- Northland Christian (Greenhill, Apple Valley, Glenbrooks, VBT)

Arjun Tambe’15- PV Peninsula (Greenhill, Glenbrooks, College Prep, VBT)

Daisy Massey’14- Walt Whitman (Bronx, Apple Valley, Blake, Lexington)

 

3 Bids

Davis Labarre ’15 Northland Christian (Grapevine, Greenhill, Bronx)

Matthew Meyer’14-Isidore Newman (Valley, St. James, St. Mark’s)

Tyler Gamble’15- Kinkaid (Greenhill, St. Mark’s, Meadows)

Rahul Gosain’15- Scarsdale (Yale, Cypress Bay, Apple Valley)

Xixiang Xiong- Cypress Woods (UT, Isidore Newman, Strake Jesuit/TDC)

Travis Chen’14- Palo Alto (Greenhill, Voices, VBT)

Srikar Pyda’14- Harker (Greenhill, College Prep, VBT)

Ben Ulene’14- Scarsdale (Yale, Valley, University)

Courtney DeVore- Louis D. Brandeis (St. Mark’s, UT, University)

Arun Sharma- Travis (St. Mark’s, Strake Jesuit/TDC, Churchill)

Neel Yerneni- Katy Taylor (Valley, Apple Valley, Emory)

Varad Agarwala’16- Greenhill (Meadows, Apple Valley, Emory)

Noah Thaler’14- Scarsdale (Yale, Hendrick Hudson, Columbia)

Ruchir Rastogi- LAMP (Cypress Bay, University, Emory)

David Branse’15- University (Valley, Cypress Bay, Emory)

Daiya Massac’14- Bronx Science (Walt Whitman, University, Emory)

 

2 Bids

Michael Bogaty’15- Scarsdale (Yale, Cypress Bay)

Varun Bhave’15- Del Mar Independent (Valley, Voices)

Drew Burd’16 Westlake (Grapevine, St. Mark’s)

Adam Young’15- Scarsdale (Yale, Walt Whitman)

Alberto Tohme- Strake Jesuit (St. Mark’s, Apple Valley)

Claire Kueffner- Hopkins (Iowa Caucus, Apple Valley)

JP Stuckert- Strake Jesuit  (St. Mark’s, Houston- Memorial)

Matthew Koshak- Christ Episcopal (St. James, Houston-Memorial)

Saahil Jain- University (Valley, Glenbrooks)

Andrew Bower’15- Miramonte (Meadows, Alta)

Katie Hughes’14- Immaculate Heart (Harvard-Westlake, Alta)

Anthony Tohme- Strake Jesuit (St. Mark’s, UT)

Eric Hale-Bettendorf (Iowa Caucus, Dowling Catholic)

Jack Patton- Vestavia Hills (Ohio Valley, Isisdore Newman)

Tom Kadie’15- Miramonte (Voices, College Prep)

Micah Rosen’15- Brentwood (Meadows, College Prep)

Emma Weddle- Des Moines Roosevelt (Glenbrooks, Blake)

Jacob Chorches- Brentwood (Meadows, College Prep)

David Wang’16- Scarsdale (Walt Whitman, Blake)

McKay Giller’14- Loyola (Apple Valley, VBT)

Cameron Cohen- Harvard Westlake (Alta, VBT)

Jae Ahn- CTY (Isidore Newman, VBT)

Jamie Hintson- Wren (Wake Forest, Myers Park)

Sarah McDonagh- Centennial (Whitman, UPS)

Gina Scorpiniti- Valley (Blake, Omaha Westside)

Charlie Blatt’14- Scarsdale (Yale, Lexington)

John Sasso’14-  Strake Jesuit (University, Emory)

 

1 Bid

Logan Parke- Pinecrest (Wake Forest)

Anne-Marie Hwang’15- Hockaday (Grapevine)

Nick Anderson- Christopher Columbus (Yale)

Preetham Chippada’15- Lexington (Greenhill)

Troy Thisler- Fort Lauderdale (Cypress Bay)

Nalin Vattigunta- Oxbridge Academy (Cypress Bay)

Jim Huang’14- Jesuit (Valley)

Christian Paz- Loyola (Voices)

Lyndie Ho- Marcus (St. Mark’s)

Azam Baig- Kempner (St. Mark’s)

Sunay Nanavati- Westwood (St. Mark’s)

David Dosch- John Marshall (St. Mark’s)

Joe Zaghrini- Strake Jesuit (St. Mark’s)

Yael Caplan’14- Walt Whitman (Bronx)

Jared Paul’15-Brentwood (Bronx)

Taylor Amey’14- Bettendorf (Bronx)

Michael O’Krent’14- Harvard Westlake (Meadows)

Jacob Reiter- Brentwood (Meadows)

Sean Doherty-Powell- St. Thomas (Iowa Caucus)

Carolyn Lau’15- Bronx Science (Walt Whitman)

Ariel Shin’14- Immaculate Heart (Harvard-Westlake)

Bennet Eckert- Greenhill (Apple Valley)

Abigail Chapman’14- Woodlands (Apple Valley)

Anisha Vora- Annie Wright (Whitman)

Jack Wilson- Ridge (Hendrick Hudson)

Christian Quiroz- Newark Science (Glenbrooks)

Maddy Ober- Apple Valley (Glenbrooks)

Emily Hu- DuPont Manual (Ohio Valley)

Matthew Zhu- Hawken (Ohio Valley)

Jack Weisman- Hawken (Ohio Valley)

Amos Jeng- Byram Hills (Princeton)

Lucas Smith- Monticello (Princeton)

Nick Steele- Harvard Westlake (Alta)

Shelby Heitner- Harvard Westlake (Alta)

Anand Balaji- Mission San Jose (Alta)

Sanika Kulkarni- Presentation (Alta)

Dhruv Walia- Lynbrook (Alta)

Mitali Mathur- Greenhill (Isidore Newman)

James Zhang- PV Peninsula (College Prep)

Ryan Teehan- Delbarton (Blake)

Omar Gaidarov- Del Mar Independent (VBT)

Parth Kalaria- Trinity Valley (Myers Park)

Rahul Raghavan- Southside (Myers Park)

Nathan Cha- Randolph (Newark)

Arianna Montero- Colbert (Newark)

Rebecca Gelfer- Clements (Churchill)

Dana Councilman- St. Louis Park (Omaha Westside)

Sabrina Shammas- Brentwood (UPS)

Carson Horky- Brentwood (UPS)

Alex Sapadin- Snohomish (UPS)

Rakshit Garg- Milpitas (UPS)

Sophia Caldera- Walt Whitman (Lexington)

Madeline Otto- Gig Harbor (Federal Way)

Jayaram Ravi- Tahoma (Federal Way)

 

Automatic Qualifiers

Carlton Bone ’14 Carlbrook

Danny DeBois’ 14-Harrison

Ram Prasad’14- La Jolla

Jim Huang ’14 New Orleans Jesuit

Adam Tomasi ’15 Sacred Heart

Leah Shapiro ‘14-St. Louis Park

 

Schools

1. Scarsdale- 17 (Ben Ulene, Noah Thaler, Charlie Blatt, Rahul Gosain, Adam Young, Michael Bogaty, David Wang)

2. Brentwood- 15 (Jackson Lallas, Jared Paul, Micah Rosen, Jacob Reiter, Jacob Chorches, Sabrina Shammas, Carson Horky)

3. PV Peninsula- 12 (Akhil Jalan, Arjun Tambe, James Zhang)

4. Walt Whitman- 11 (Jessica Levy, Daisy Massey, Yael Caplan, Sophia Caldera)

5. Harvard Westlake- 10 (Annie Kors, Michael O’Krent, Cameron Cohen, Shelby Heitner, Nick Steele)

5. Loyola-10 (Chris Kymn, Christian Paz, McKay Giller)

5. Lake Highland- 10 (The Azbel, Nikhil Nandu)

7. Strake Jesuit- 8 (JP Stuckert, John Sasso, Alberto Tohme, Anthony Tohme, Joe Zaghrini)

 

58 are qualified to the TOC